Tienené čaje sú vrcholom japonského čajového majstrovstva. V tieni sa mení farba, vôňa aj charakter lístkov. Výsledkom je čaj s hodvábnou textúrou, jemnou sladkosťou a hlbokým umami.
Niekoľko vzácnych týždňov pred zberom sa čajové záhrady určené pre Kabusechu, Gyokuro a Matchu zámerne zbavujú priameho slnečného svetla. Približne 2 až 4 týždne pred zberom sú čajovníky zakryté, aby sa mladé lístky mohli vyvíjať v zmäkčenom, tlmenom svetle. Počas tohto obdobia sa pomaly mení nielen ich farba, ale aj vnútorné zloženie a charakter.
Táto starobylá technika tienenia — nevyhnutná pri pestovaní čajov Kabusecha, Gyokuro a Matcha — nie je iba poľnohospodárskym postupom. Je tichou orchestráciou prírody, trpezlivosti a precíznosti.
Keď slnečné svetlo ustupuje, čajovník reaguje. Zvyšuje sa obsah chlorofylu. Hromadia sa aminokyseliny. Horkosť sa zjemňuje.
Obmedzenie slnečného žiarenia spôsobuje vyššiu produkciu aminokyselín, najmä L-theanínu, a zároveň zníženie obsahu katechínov. Výsledkom je sýtozelený list a čaj s hodvábnou textúrou, prirodzenou sladkosťou a nezameniteľnou hĺbkou umami.
Dôsledkom tienenia sa teda list nemení len navonok. Mení sa aj zloženie látok v ňom. Práve tieto zmeny dávajú čaju jemnú, sladkastú chuť s delikátnym umami — tú harmonickú rovnováhu, ktorú si Japonci po stáročia tak vysoko cenia.
Viac o tienení čajovníkov sa môžete dozvedieť v našom blogu.